wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Prędzej czy później każda firma zaczyna zaopatrywać swoich pracowników w odzież reklamową. Personel nosi koszulki, czapki czy spodnie z logo podczas pracy, ale również różnego rodzaju targów branżowych czy innych eventów. Cel – promowanie marki, jej usług, produktów i kreowanie pozytywnego wizerunku wśród potencjalnych klientów i kontrahentów. Czym powinna charakteryzować się odzież reklamowa wysokiej jakości?

Według Rozporządzenia MPiPS ws. przepisów BHP praca na wysokości, to taka praca, która jest wykonywana powyżej 1 metra nad poziomem podłogi, ziemi, a powierzchnia dookoła nie jest w pełni osłonięta ścianami bądź nie jest wyposażona w konstrukcje, które skutecznie chronią pracowników przed wypadnięciem. Prace na wysokości głównie kojarzą się z branżą budowlaną, jednak w Polsce jest znacznie więcej zawodów, które funkcjonują na co dzień w tego typu warunkach podwyższonego ryzyka.

Według art. 2379 ust. 1. Kodeksu Pracy  zapewnienie prania odzieży roboczej leży w gestii pracodawcy. Może on sam prań ubrania zatrudnionych w firmie osób bądź zlecić firmie zewnętrznej. Istnieje również możliwość zlecenia prania odzieży roboczej pracownikom i wypłacanie im za to ekwiwalentu. Są jednak przypadki, w których takie działanie jest niedopuszczalne.

Wiele firm poza dopełnieniem szeregu formalności związanych z prowadzeniem działalności musi zadbać o funkcjonowanie zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną z wyjątkowo istotny kwestii w tym zakresie jest zaznajomienie się z normami i regulacjami dotyczącymi odzieży roboczej i ochronnej. Jest kilka najważniejszych rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy pracodawca.

Odzież z nadrukiem firmy należy odróżnić od odzieży roboczej. Ubrania z logo to na ogół tzw. odzież reklamowa. Różnego rodzaju firmy się w nią zaopatrują, by promować swój biznes, swoje produkty i utrwalać pozytywny wizerunek wśród osób mających styczność z pracownikami, którzy są ubrani np. w koszulki z logo firmy. Jak wybrać odzież reklamową i czy można odliczyć od niej VAT?

Na wielu stanowiskach pracy wymagana jest odzież robocza. Pracodawca zgodnie z przepisami kodeksu pracy musi ją zapewnić pracownikowi bądź wypłacić mu na ten cel ekwiwalent. Odzież ta ma na celu zabezpieczenie prywatnych ubrań personelu przed silnymi zabrudzeniami i ewentualnymi defektami, na które narażeni są pracownicy w związku ze specyfiką pracy. Oczywiste jest również, że ubrania pracownicze wymagają czyszczenia, odkażania i serwisu. Za pranie też pracodawca może wypłacać ekwiwalent – jak go rozliczyć?