wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Kask budowlany to jeden z podstawowych elementów ochrony osobistej, które stosuje się na budowach. Powinni nosić go pracownicy wykonujący swoje zadania, ale również kierownicy budowy nadzorujący pracę czy goście odwiedzający teren budowy (kontrolerzy, inwestorzy i inni). Kask ochronny - jak sama nazwa wskazuje - chroni głowę nie tylko przed spadającymi przedmiotami, ale również przed uderzeniem się o niski strop czy w trakcie upadku lub potrącenia przez pojazd budowy. Ze względu na różny charakter wypadków oraz ich nieprzewidywalność, kask ochrony powinien być noszony przez cały czas przy pracach prowadzonych przy szalunkach, dźwigach, na rusztowaniach, w tunelach i pomieszczeniach z niskimi sufitami, ale również podczas prac magazynowych (a nierzadko prace o takim charakterze wykonuje się na budowie, przy składowaniu materiałów). Aby jednak kask ochronny spełniał swoje funkcje, musi spełniać odpowiednie normy.

Warto ponadto wiedzieć, co oznaczają kolory lasów na budowie, ponieważ dzięki barwnemu rozróżnieniu można łatwo zidentyfikować funkcję pełnioną przez daną osobę w obrębie miejsca budowy. Gdzie kupować kaski ochronne, co znaczą ich poszczególne kolory i na co zwrócić uwagę podczas zakupu lub… przy ich wypożyczaniu? Odpowiedzi na te pytania zostały zamieszczone w poniższym tekście - zapraszamy do zapoznania się z nimi i do wcielenia poniższych wskazówek w życie - dla bezpieczeństwa swojego i innych pracowników.

 

Kolory kasków na budowie - co oznaczają?

 

Różne kolory kasków na budowie stosuje się po to, by w łatwy sposób można było zidentyfikować funkcje pełnione przez konkretnych pracowników. Dzięki nim szybko odróżnia się również osoby faktycznie wykonujące zadania na budowie od gości budowy - inspektorów kontrolujących, inwestorów, stażystów i innych. Stosowanie określonej kolorystyki ułatwia więc nie tylko komunikację, ale również zarządzanie całym projektem oraz delegowanie obowiązków bez znajomości każdego pracownika. Co oznaczają zatem poszczególne kolory kasków na budowie? Oto krótka legenda:

 

• kaski ochronne żółte, które widzi się na budowie najczęściej, to kaski przeznaczone dla pracowników fizycznych;

• kaski ochronne białe - również jedne z częściej widywanych - noszone są przez kierowników budowy czy kierowników robót, a także przez inspektorów nadzoru budowlanego oraz innych inżynierów pracujących przy realizacji projektu;

• kaski ochronne białe przeznaczone są dla geodetów dokonujących pomiarów terenu na budowie;

• kaski ochronne niebieskie noszą pracownicy odpowiedzialni za obsługę maszyn, a oprócz tego zakładają je energetycy, elektrycy oraz osoby wykonujące swoją pracę na wysokościach;

• kaski ochronne czerwone to kaski identyfikujące gości na budowie oraz praktykantów;

• kaski ochronne zielone są noszone na budowie przez osoby zajmujące się zasadami BHP;

• kaski ochronne czarne zakłada na budowę inwestor (osoba, do której budowany obiekt należy), a także osoby prowadzące nadzór inwestorski (przykładowo - architekt).

 

Jaki kask ochronny wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zarówno zakup, jak i wypożyczanie kasków ochronnych powinno uwzględniać skorzystanie z usług renomowanych firm. Niedopuszczalne jest korzystanie z kasków zakupionych z niesprawdzonych źródeł, a tym bardziej - kasków używanych. Nie można bowiem sprawdzić ich historii, a jeśli były one już używane to istnieje prawdopodobieństwo, że ich konstrukcja nie wytrzyma kolejnego wypadku lub uderzenia i nie będzie efektywnie chronić pracowników.

 

Oprócz tego przy zakupie kasku trzeba sprawdzić, czy producent deklaruje zgodność produktu ze wszelkimi normami potwierdzającymi zgodność wykonania kasku z wymaganiami dla środka ochrony osobistej. Dodatkowo warto, by osoba mająca nosić kask przymierzyła go - tylko wygodne zaopatrzenie tego typu jest w stanie zapewnić komfortową pracę.

 

Jeszcze jednym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku ochronnego, są dodatkowe elementy konstrukcji - mogą to być specjalne przetłoczenia, otwory do zakładania słuchawek (przydatne u pracowników wykonujących swoje obowiązki w hałasie), a także daszki, zabezpieczające oczy pracownika przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, a tym samym - oślepieniem w trudnych warunkach. Ponadto można sprawdzić, czy razem z kaskiem możliwe jest noszenie okularów ochronnych oraz czy pasy zabezpieczające (główny i opcjonalnie - biegnący pod podbródkiem) regulują się płynnie, a po zapięciu - mocno trzymają kask na miejscu.