wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Zawód dekarza opiera się głównie na pracy na wysokościach. Osoby specjalizujące się w tym fachu zajmują się dachami - ich budowaniem, układaniem poszczególnych elementów, ale również ich naprawą, izolowaniem czy uszczelnianiem. Z uwagi na niesprzyjające warunki, pracownikom niezbędna jest specjalna odzież dla dekarzy wraz z różnymi akcesoriami. Wszystko to ma ich chronić przed przykrymi skutkami upadku, ale również zdarzeń mogących mieć miejsce na dachu - nierzadko bowiem w ich przypadku następuje przytrzaśnięcie palców u rąk, nadwyrężenie stawów kolanowych i skokowych lub inne urazy. Jaka odzież dekarska będzie najlepsza do ochrony pracowników przed skutkami tego typu wypadków? Które akcesoria wybrać, by ochrona była kompleksowa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule - zapraszamy do lektury i skorzystania z zawartych w tekście porad!

Odzież dekarska - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Ubranie robocze dla dekarzy powinno składać się z kilku elementów - każdy z nich jest ważny dla zachowania najwyższego poziomu ochrony pracownika. Jakie to elementy?

 

• Spodnie dekarskie - mogą występować w formie ogrodniczek lub klasycznych spodni do pasa. Ważnym jest, by przy zakupie (bądź przy wypożyczaniu takich strojów dla pracowników tymczasowych) zwrócić uwagę na gramaturę materiału - im bowiem grubszy materiał, tym lepiej będzie chroniła przed otarciami i skaleczeniami, a także przed wiatrem. Dodatkowo warto zamawiać takie spodnie, które posiadają kieszenie zapinane na zamki błyskawiczne lub napy oraz specjalnie wyprofilowane kieszenie na nakolanniki.

• Kurtka dekarska - może występować w wersji przeciwdeszczowej i lekkiej, idealnej na lato. Przy zakupie bądź wypożyczeniu wart sprawdzić, czy jej szwy są mocne, a materiał - gęsto utkany. Taka konstrukcja zapobiega bowiem rozdarciom i uszkodzeniom podczas wspinania się na dach i pracy na nim. Dodatkowo taka kurtka (spodnie dekarskie również) nie powinna mieć otwartych kieszeni, bez klapek, nap i zamków, ponieważ to element, który może zaczepić się o wystające elementy pokrycia dachowego.

 

Oprócz trwałości, grubości i wytrzymałości ubrań dekarskich pod uwagę warto wziąć również ich wygląd. Jeśli dekarze pracują dla konkretnej firmy, to swoją prezentacją stanowią jej wizytówkę. Porozrywane ubrania ochronne z dziurami i przetarciami mogą nie świadczyć dobrze w oczach klienta o konkretnej firmie, a dodatkowo stanowią element mogący przyczynić się do zahaczenia czy zaczepienia ubraniem o fragmenty dachu oraz do urazu bądź nawet upadku.

 

Odzież BHP dla dekarzy to nie wszystko - zwróć uwagę na buty i kask!

Odzież dekarska, czyli kurtka oraz spodnie o odpowiedniej konstrukcji, nie są jedynymi elementami stroju takiego pracownika zabezpieczającego go przed urazami, zadrapaniami, uderzeniami czy skaleczeniami. Do pełnej ochrony niezbędne okażą się:

 

• buty dekarskie z usztywnioną kostką, chroniącą staw skokowy przed skręceniem, a śródstopie i palce u stóp - przed przytrzaśnięciem ciężkimi przedmiotami bądź narzędziami podczas pracy. Co ważne, buty powinny mieć grubą podeszwę z odpowiednio wyprofilowanym bieżnikiem, zapewniającym dobrą przyczepność do powierzchni dachu (nawet wtedy, gdy jest ona wilgotna);

• kask dla dekarza, chroniący głowę głównie w trakcie ewentualnego upadku z wysokości. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie do obwodu i kształtu głowy, a także na sprawność mocowań na podbródku i mocowania głównego. Dodatkowo należy pamiętać, by nie kupować kasków używanych - nigdy nie wiadomo bowiem, jaki jest poziom zmęczenia materiału ochronnej skorupy i czy kask przetrwa kolejny upadek bądź uszkodzenie;

• ochraniacze na kolana dla dekarzy są kolejnym elementem zabezpieczającym pracowników przed urazami. Ponieważ dekarze często wykonują swoje obowiązki na kolanach, to w wielu przypadkach dochodzi do nadwyrężenia stawu kolanowego oraz bólu kolan. Ochraniacze wkładane we wcześniej przygotowane zakładki w spodniach są w stanie zapewnić komfortową pracę i zapobiec wystąpieniu późniejszych dolegliwości bólowych - już po zejściu z dachu;

• rękawice dekarskie, chroniące dłonie pracowników przed przypadkowym przytrzaśnięciem - czy to przez elementy konstrukcji dachu, czy przez narzędzia, jakich używa się podczas pracy. Rękawice powinny być na tyle grube, by skutecznie zabezpieczyć dłonie, jednak na tyle dopasowane do kształtu rąk, by umożliwić swobodę ruchów. To ten element ubioru dekarskiego, który zdecydowanie warto przymierzyć przed zakupem bądź wypożyczeniem.

 

Zarówno odzież dekarska, jak i dodatkowe wyposażenie są niezwykle ważne dla komfortu pracy dekarzy. Warto zapewnić im wszystkie wymienione powyżej elementy stroju po to, by mieć pewność co do ich bezpieczeństwa podczas wykonywania powierzonych im zadań.