wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Jeszcze przed pandemią koronawirusa z noszeniem masek w pracy zaznajomione były tylko nieliczne grupy zawodowe. Podczas operacji lekarze musieli zakładać maseczki chirurgiczne, podobnie w niektórych zakładach produkujących żywność pracownicy musieli nosić maski ochronne. Również inne specjalistyczne maski np. maski przeciwpyłowe noszą pracownicy zakładów, w których są narażeni na wdychanie zanieczyszczeń czy nieprzyjemnych zapachów m.in. w hutach, laboratoriach czy na budowie. Niemniej zapotrzebowanie na maski ochronne ostatnio istotnie wzrosło i zaczęto je szyć na zamówienie.

Maseczki jednorazowe a ochronne

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele rodzajów maseczek. Często wielu z nich zarzucano słabą jakość wykonania. Decydując się na zakup maseczek, jednorazowych, czy też ochronnych należy zwrócić uwagę, jaką one mają ostatecznie spełniać funkcję. Maseczki jednorazowe higieniczne, z których większość osób korzystała w trakcie pandemii, ale też w szpitalach, laboratoriach czy zakładach produkcji żywności, jak można wyczytać na stronach wielu producentów, nie stanowią środka ochrony dróg oddechowych.

Są to na ogół tzw. półmaski medyczne wykonane z włókniny polipropylenowej dwu- bądź trzywarstwowej. Celem tego typu maseczek jest ochrona pracownika przed kurzem, drobnoustrojami, zarazkami czy skażeniem. Tego typu maski mają na ogół jednorazowe zastosowanie, powinno się je wyrzucić po pierwszym użyciu bądź w momencie zawilgocenia maski, wymienić ją na nową. Tego typu maseczki dostępne są na ogół w wielopakach po 50, 100 czy 200 sztuk.

Maski ochronne natomiast to np. maski z filtrem FFP2 i FFP3. Tego typu maski nazywane są również maskami antywirusowymi czy antysmogowymi. Produkty wyposażone w tego typu filtry zapewniają nawet do 99% skuteczności filtracji, a zaworki wydechowe, w które często są wyposażone, ułatwiają oddychanie. Tego typu maski to na ogół produkty wielorazowego użytku.

Tkaniny do masek ochronnych wielorazowych

Poza maseczkami z włókniny polipropylenowej i masek z filtrami oraz zaworkami pojawiło się sporo wielorazowych masek z różnych tkanin. Tego typu produkty na ogół nie chronią osoby je noszącej przed zakażeniem, ale pomagają chronić innych ludzi, dzięki zmniejszeniu wydzielania kropelek do powietrza. Chyba że producent informuje, że bawełniana maseczka zawiera np. jednorazowe filtry z apreturą bakteriobójczą, niemigrującą w postaci jonów srebra.

Wiele firm zaczęło szyć maseczki na zamówienie. Bawełniane wydają się wygodniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem niż maski higieniczne, które za każdym razem trzeba zmieniać. Tego typu produkty najczęściej powstają z bawełny, a dokładniej batystu, czyli w 100% naturalnej tkaniny powstałej z przędzy bawełnianej. Ponadto wykorzystuje się także kreton, popelinę, molton czy flanelę. Maseczki z tych tkanin stosuje się wielorazowo, gdyż można je prać w temperaturze 60 stopni C. 

W przypadku skóry skłonnej do podrażnień i delikatnej lepszym wyborem będą miękkie materiały, jak molton czy flanela. Należy jednak liczyć się z faktem, iż są one cieplejsze i oddychanie może być nieco trudniejsze. 

Jak uszyć maskę ochronną?

Maseczki na twarz nie są najwygodniejszymi środkami ochrony oraz elementami odzieży roboczej. Z tego względu wiele osób czy firm zaczęło je po prostu szyć na własną rękę. Dzięki temu można uniknąć odcisków na uszach czy nosie przez lepsze dopasowanie produktów. 

Jak uszyć taką maseczkę ochronną? Na samym początku należy dokładnie odkazić stanowisko pracy. Dla jednego dorosłego należy wyciąć prostokątny kawałek materiału o wymiarach ok. 40 cm x 21 cm i złożyć na pół lewą stroną materiału do góry, a następnie:

1. Na środku, w miejscu złożenia materiału przy samej krawędzi umieścić gumkę o długości 18 cm i przeszyć ją igłą, by trzymała się całości.

2. Dalej od krawędzi z gumką nitkę poprawiać wzdłuż krawędzi do jej drugiego końca, tak by stworzyć szef i przeszyć drugi koniec gumki.

3. Identycznie postąpić z przeciwległą stroną maseczki i po tym wywinąć materiał na prawą stronę.

4. Teraz oba brzegi maseczki są zaszyte, pozostaje poprowadzić szef dolnej krawędzi maseczki, która wciąż jest otwarta. Poprowadzić go od lewej i prawej strony jedynie do 1/3 długości krawędzi, by na środku zostawić otwór ok. 10 cm na włożenie filtra.

5. Teraz pozostaje zwinąć maseczkę w potrójną harmonijkę, którą w celu łatwiejszego szycia warto przeprasować żelazkiem, a po tym na brzegach maseczki zszyć powstałe zgięcia.

6. By maseczka rzeczywiście zyskała właściwości ochronne, do jej środka należy włożyć filtr np. z flizeliny czy polipropylenu.