wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież ochronną na miejscu czy też stanowisku pracy, w którym istnieje zagrożenie niebezpiecznego kontaktu ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami czy też możliwość upadku z wysokości bądź potrącenia przez pojazd. Odpowiednie środki ochrony należy również zapewnić w przypadku ryzyka przecięcia czy też przekłucia zwykłej odzieży i spowodowania przez to urazy pracownika. Taka powinność zakładu pracy wynika bezpośrednio z Kodeksu Pracy. 

Odzież ochronna w przemyśle mięsnym

Zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie zdrowia i życia pracownika. Ubrania i akcesoria, które mają być odporne na przecięcia, przekłucia i otarcia zaliczają się do odzieży chroniącej przed czynnikami mechanicznymi. Narażeni na tego rodzaju urazy są pracownicy przemysłu mięsnego, w którym do przerobu mięsa używa się ręcznych noży, ostrzy czy pił. 

W takich miejscach często niezbędne jest założenie odzieży ochronnej odpornej na przecięcia i przekłucia np. fartucha czy tuniki z metalowej plecionki. Tego typu produkty muszą spełniać normę PN-EN ISO 13998. Mają za zadanie m.in. chronić klatkę piersiową, brzuch, biodra, pachwiny oraz górną część ud. 

Spodnie antyprzecięciowe dla leśników i pilarzy

Podobne zadanie ma spełniać odzież wykonana zgodnie z normą PN-EN 381-9. Są to ubrania ochronne do pracy z pilarkami łańcuchowymi, piłami spalinowymi. Często niezbędne w pracy leśników, pilarzy czy strażaków, gdy konieczne jest użycie tego typu sprzętu do przecięcia drewna czy usunięcia złomu. 

Specjalne spodnie antyprzecięciowe wykonane z przednią ochroną nóg z kilkunastu warstw włókien sztucznych mają zapobiec otarciom i przecięciom skóry pracownika podczas pracy oraz unieruchomić układ tnący piły. W przypadku spodni ochronnych odpornych na przecięcia wyróżnia się 3 klasy odporności:

1. klasa 1 – tkanina wytrzymała na przecięcie piłą poruszającą się z prędkością 20 m/s

2. klasa 2 – tkanina wytrzymała na przecięcie piłą poruszającą się z prędkością 24 m/s

3. klasa 3 – tkanina wytrzymała na przecięcie piłą poruszającą się z prędkością 28 m/s.

Rękawice chroniące przed przecięciami i otarciami

W wielu rozmaitych rodzajach prac to ręce są jedną z najbardziej narażonych części ciała na przecięcia, przekłucia czy otarcia. W związku z tym wiele zadań nie może być wykonywanych bez odpowiedniej ochrony dłoni, ale także przedramion. Ich odpowiednie zabezpieczenie jest często niezbędne na stanowiskach pracy związanych z produkcją metali, cięciem blach, ubojem bydła, obróbką szkła oraz hutnictwem czy wydobyciem.

W tych branżach należy pracownikom zapewnić rękawice ochronne odporne na przecięcia i otarcia. W celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia i komfortu pracy mogą być one wykonane z poliestru, nylonu, elastanu czy poliuretanu w różnych proporcjach. Można wyróżnić kilka norm dla rękawic antyprzecięciowych w zależności od przeznaczenia:

• PN-EN 388 rękawice ochronne chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi

• PN-EN 381 rękawice chroniące przed przecięciem piłą łańcuchową

• PN-EN 1082 rękawice i ochrony ramion chroniące przed przecięciami i ukłuciami nożami ręcznymi

• PN-EN 14328 rękawice i ochrony ramion chroniące przed przecięciem nożami z napędem.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy rękawic ochronnych. W niektórych zawodach może okazać się konieczne zastosowanie długich rękawów ochronnych np. w rękawicach spawalniczych. Część branż będzie potrzebowała również rękawic z materiałów zapewniających dobrą chwytliwość nawet w wilgotnym i zaolejonym środowisku czy też efekt antywibracyjny dzięki pokryciu poduszkami amortyzującymi.

Przed wyborem rękawic ochronnych należy dokładnie przeanalizować zagrożenia, jakie niosą obowiązki wykonywane każdego dnia w danym miejscu pracy. Należy zwrócić uwagę, że w przypadkach, gdy może dojść do urazu dłoni większego niż tzw. powierzchowne uszkodzenie, to konieczne jest zapewnienie pracownikowi rękawic spełniających wymagania normy EN 388.