wynajem odzieży roboczej +48 59 834 32 46

Odzież roboczą i ochronną ma obowiązek zapewnić pracodawca. Taka konieczność pojawia się w firmach i w zawodach, w których istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu charakteru pracy ubrania prywatne pracownika ulegną zabrudzeniu bądź uszkodzeniu oraz wtedy, gdy wymagana jest specjalistyczna ochrona pracownika m.in. przed chemikaliami, uderzeniami czy upadkami z wysokości. Ze względu na zróżnicowaną specyfikę różnych branż oferta wyboru odzieży roboczej jest naprawdę szeroka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży roboczej?

Profesjonalna odzież robocza i ochronna

Przede wszystkim przed wyborem odzieży roboczej bądź ochronnej, warto zapoznać się z różnicami w pojęciach. Nie na każdym stanowisku będzie wymagana odzież robocza i nie na każdym ochronna. Odzież roboczą stosuje na ogół w firmach, w których wysokie jest jedynie prawdopodobieństwo zabrudzenia bądź uszkodzenia indywidualnej odzieży pracownika. Natomiast nie zagraża nic jego zdrowi i życiu. 

Odzież ochronną natomiast stosuje się w celu bezpośrednio ochrony pracownika. W związku z tym odzież robocza i odzież ochronna spełniają zupełnie inne normy i różnią się pod kątem wykonania, właściwości i zastosowania. Do odzieży ochronnej zalicza się m.in. płaszcze, rękawice, buty ochronne, kaski, hełmy, okulary, pasy bezpieczeństwa, hermetyczne kombinezony np. odzież gazoszczelną.

Odzież robocza - na co zwrócić uwagę

Jak wybrać profesjonalną odzież roboczą? Warto zwrócić na początku uwagę, czy strój musi być odpowiednio dostosowany do warunków atmosferycznych. Jeżeli dana praca charakteryzuje się tym, że wykonywana jest na zewnątrz, ubrania powinny zapewnić pracownikowi komfort. Chodzi np. o ubrania robocze dla budowlańca, które ze względu na pracę w deszczowe i zimne dni powinny być wodoodporne i ciepłe. Dodatkowo w skład odzieży powinny wchodzić nie tylko spodnie i kurtka, ale też robocza czapka, rękawiczki czy ocieplane buty. Z kolei na okres letni pracownik powinien mieć drugi wymienny strój.

Co więcej, istotne jest również zwrócenie uwagi, czy odzież robocza w danym miejscu pracy powinna mieć elementy odblaskowe. Takie dodatki sprawdzą się przy pracach, które wykonywane są po zmroku, w źle oświetlonych halach czy w miejscach o natężonym ruchu aut czy innych pojazdów np. wózków widłowych. Można zakupić spodnie czy koszulki z odblaskami, ale również odzież ostrzegawczą w jaskrawych kolorach – zielonym, żółtym czy czerwonym.

Materiał odzieży roboczej

Przy wyborze profesjonalnej odzieży roboczej istotny jest również materiał wykonania. Ubrania robocze powinny być wytrzymałe i trwałe na uszkodzenia mechaniczne i wykonane w części z tkanin oddychających np. bawełny. Rzeczywiście większość dostępnej odzieży roboczej wykonana jest z bawełny i poliestru. 

Odzież dla przemysłu elektronicznego, paliwowego, gazowego i innych branż, w których ważne jest odprowadzenie ładunku elektrycznego, wykonywana jest z tkanin antystatycznych. Spełniają one m.in. normy PN- EN 1149-5, PN-EN ISO 13688.

Bardziej specjalistyczne materiały stosowane w produkcji odzieży to np. polipropylen, z którego wykonywane są np. kombinezony przeciwpyłowe. Specjalne włókniny z pokryciem polimerowym stosuje się z kolei do odzieży ochronnej przeznaczonej dla branż, w których konieczna jest ochrona przed substancjami chemicznymi, czy skażeniem biologicznym np. przemysł chemiczny, przemysł petrochemiczny, służby medyczne.

Spodnie robocze – jak wybrać?

W przypadku spodni roboczych warto zwrócić uwagę na to, czy praca w części jest wykonywana w pozycji klęczącej. W takim wypadku sprawdzą się spodnie robocze ogrodniczki, które przy schylaniu nie będą się zsuwać. Ponadto część modeli posiada na kolanach dodatkowy wzmacniający materiał, chroniący nogi i tkaninę przed przetarciem.

Ponadto dla wielu profesji sprawdzą się spodnie robocze z dużą ilością kieszeni i uchwytów na narzędzia. Część z nich ma specjalne przeznaczenie np. kieszeń na telefon czy kieszeń na dokumenty. Wielu pracownikom przydają się w spodniach kieszenie cargo na nogawce. 

Buty robocze – najważniejsze cechy

Wybór butów roboczych również wymaga zwrócenia uwagi na kilka najważniejszych cech, by zapewnić pracownikowi komfort i kupić produkt na lata. Podobnie, jak we wszystkich częściach garderoby należy zwrócić uwagę, czy mają to być zwykłe buty robocze (zawodowe), czy buty ochronne bądź bezpieczne, zabezpieczające stopy pracownika m.in. przed urazami. Więcej o różnicy między tymi rodzajami obuwia można przeczytać w artykule o kryteriach wyboru butów roboczych .

Niemniej wybierając buty robocze, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Najlepszymi i najtrwalszymi materiałami są ogół różne rodzaje skór np. bydlęca, nubuk, licowa czy dwoina skórzana. Wyściółka powinna być miękka, wówczas pracownik uniknie dotkliwego ocierania, a obuwie zapewni komfort przez cały czas pracy.

Ponadto bardzo ważną cechą butów roboczych jest obecność metalowego bądź kompozytowego podnoska. To element obuwia BHP ochronnego i bezpiecznego zabezpieczającego palce stóp przed urazem. Podeszwa warto by była antyprzebiciowa i wykonana z antypoślizgowego materiału.

Podczas wyboru odzieży roboczej należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Niemniej, najdokładniej powinno się przyjrzeć tym częściom garderoby pracownika, które są w jego pracy najważniejsze. Na ogół będą to właściwie zabezpieczające stopę buty, wytrzymały i dopasowany kask czy porządne ubrania robocze wysokiej jakość chroniące przed substancjami chemicznymi, czy trudnymi warunkami atmosferycznymi.