Odzież HACCP – odzież dla ochrony żywności

Odzież HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points System), to ubrania stworzone zgodnie z wymaganiami Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, które tworzą sieć procedur zarządzania bezpieczeństwem żywności. Tego typu odzież stosowana jest w przemyśle spożywczym – branży FMCG, a także w branży HoReCa, obejmującej m.in. hotele, restauracje, catering.

Odzież robocza zgodna z HACCP

System HACCP ma na celu zapobiegać wszelkim zagrożeniom związanym z żywnością. Chodzi o to, by już na etapie powstawania produktów spożywczych wyeliminować zagrożenia zdrowotne związane m.in. z personelem, maszynami, surowcami, dodatkami czy procesami technologicznymi. Zagrożenia to wszelkie incydenty, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu konsumentów. W systemie HACCP wskazuje się na 4 kategorie tego rodzaju niebezpieczeństw:

1. Mikrobiologiczne – bakterie np. częste Salmonella i E. coli, wirusy, pleśnie, drożdże

2. Fizyczne – wszelkie ciała obce, które mogą spowodować uszkodzenie jamy ustnej czy ciała człowieka np. szkło, piasek, biżuteria, łupiny.

3. Chemiczne – azotany, mikotoksyny, nawozy, metale szkodliwe typu ołów oraz rtęć

4. Biologiczne – szkodniki zbożowe typu roztocza, karaluchy, odchody ptaków.

Zakłady z przemysłu spożywczego muszą się liczyć, że na liście kontrolnej sanepidu oraz audytu HACCP znajduje się m.in. sprawdzenie, czy pracownicy noszą czystą odzież – właściwą, zgodną z normami HACPP czy też ISO 22000. Organy nadzorujące zwracają również uwagę na zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej i jeśli to potrzebne środków ochrony indywidualnej.

Ubrania robocze dla przemysłu spożywczego

Wybierając ubrania robocze dla przemysłu spożywczego czy branży HoReCa należy odpowiednio określić poziom ryzyka w strefach produkcji. Im bardziej podatna na psucie i zanieczyszczenie żywność, tym bardziej rygorystyczne kryteria wyboru ubrań należy zastosować. Najbardziej sterylną odzież HACCP powinno się zastosować m.in. przy procesowaniu ryb czy mięsa, a nieco złagodzić podejście przy produktach przetworzonych typu frytki, chipsy, słodycze. 

Najwyższej klasy odzież HACCP powinna charakteryzować się brakiem jakichkolwiek kieszeni, ewentualnie w niektórych wypadkach wyłącznie wewnętrzne kieszenie. Chodzi o to, by maksymalnie zapobiec przedostaniu się do żywności ciał obcych. Koszulki, bluzy i spodnie HACCP nie powinny posiadać żadnych guzików i zewnętrznych elementów, ponieważ mogłyby zanieczyścić procesowane produkty. 

W przypadku spodni z kieszeniami warto zwrócić uwagę, by górna część pracowniczej garderoby była na tyle długa, by mogła je zakryć. Dzięki temu uniemożliwi się przypadkowe wydostanie się rzeczy, schowanych w kieszeniach do żywności.

Odzież HACCP powinna być oczywiście koloru białego w strefach o wysokim ryzyku bądź co najmniej jasnego w strefach o niższym ryzyku. Dzięki takim barwom pracownicy i pracodawca mogą na bieżąco kontrolować czystość stroju, która jest niezbędna podczas pracy w tego typu branżach. Ponadto pożądaną cechą ubrań HACCP jest rekomendacja producenta, iż są one wykonane z tkanin minimalizujących strzępienie się i mechacenie, co oczywiście korzystnie wpływa na jakość całego procesu produkcji. 

Pranie odzieży HACCP

Zapewnienie pracownikom odzieży HACCP leży w gestii pracodawcy. Aby wybrać odpowiednie ubrania do przemysłu spożywczego dla wszystkich pracowników na różnych stanowiskach, można powołać wyznaczoną specjalnie do tego celu osobę, bądź skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu odzieży HACCP, biorąc pod uwagę zindywidualizowane wymagania danego przedsiębiorstwa, mowa m.in. o:

• ubraniach masarskich

• ubraniach piekarskich

• odzieży cukierniczej

• ocieplanych kamizelkach do chłodni

• odzieży dla kucharzy.

Ponadto często od razu ta sama firma zajmuje się również serwisem i praniem ubrań HACCP, jak STAPOL. Korzystanie z usług nie tylko wypożyczenia, ale też odpowiedniego dbania o ubrania do branż FMCG i HoReCa jest niezwykle istotne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa. To branże, w których zdarza się, iż pracownik musi zmienić ubranie nawet kilka razy dziennie. Wtedy wymagany jest regularny dostęp do odpowiedniej ilości odzieży oraz właściwego jej prania.

blog
AKtualności stapol

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie znajdziesz aktualności z firmy oraz wiadomości ze świata wynajmu odzieży roboczej.

obserwuj nas
Facebook
LinkedIn