Według art. 2379 ust. 1. Kodeksu Pracy zapewnienie prania odzieży roboczej leży w gestii pracodawcy. Może on sam prań ubrania zatrudnionych w firmie osób bądź zlecić firmie zewnętrznej. Istnieje również możliwość zlecenia prania odzieży roboczej pracownikom i wypłacanie im za to ekwiwalentu. Są jednak przypadki, w których takie działanie jest niedopuszczalne.
Pranie odzieży roboczej silnie zabrudzonej
Choć pranie odzieży roboczej w domu jest dozwolone to nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że pracownicy odzież roboczą powinni prać w odseparowaniu od ubrań codziennych. Chodzi o to, że wymaga ona innego sposobu pielęgnacji czy odplamiania – często w wyższych temperaturach i warto unikać mieszania ubrań w celu uniknięcia niepożądanego efektu farbowania.
Niemniej w takich przypadkach pracodawca musi wypłacać ekwiwalent ustalany osobno z każdym pracownikiem. Aby określić jego wysokość, konieczne jest wzięcie pod uwagę liczby prań w miesiącu, ceny proszku, wody, czy ścieków. Z kolei w przypadkach, gdy odzież robocza wymaga odpylania, odkażania i zapewnienia mikrobiologicznej czystości i konserwacji firma musi sama zorganizować pranie odzieży roboczej.
Wówczas jednym z najlepszych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych zakładów. Tego typu usługi świadczy serwis STAPOL, który poza praniem odzieży również ją wypożycza, konserwuje, gdy pojawiają się defekty i przeprowadza kontrole jakości. Profesjonalne pranie odzieży jest niezwykle ważne w branżach, w których ubrania pracowników narażone są na intensywne zabrudzenia bądź skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi, lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Mowa w tym wypadku m.in. o:
• pracownikach laboratoriów
• pracownikach oczyszczalni ścieków
• pracownikach zakładów komunalnych
• pracownikach branży spożywczej (odzież HACCP)
• pracownikach zakładów przetwórczych.
O tym, czy pranie wymaga zastosowania czynników i środków niwelujących narażenie na czynniki biologiczne decyduje pracodawca, dokonując oceny, biorąc pod uwagę rodzaj, stopień i czas trwania narażenia na działanie szkodliwych czynników, a także potencjalne działanie alergizujące, toksyczne oraz chorób mających związek z danym czynnikiem biologicznym.
Profesjonalna pralnia a ekologia i środowisko
Szacuje się, że z każdym praniem do środowiska uwalnianych jest 700 000 mikroskopijnych plastikowych włókien, które zanieczyszczają wody i zatruwają zwierzęta. Konsekwencji środowiskowych wynikających z prania trudno uniknąć, gdyż brak czyszczenia odzieży byłby niehigieniczny, a bez czyszczenia odzieży roboczej skażonej biologicznie szerzyłyby się bakterie mogące prowadzić do rozwoju różnych chorób czy epidemii.
Pranie jest więc niezbędne, jednak trzeba robić to rozważnie, gdyż mając odpowiednią wiedzę, negatywne skutki dla ekologii są możliwe w dużej mierze do zniwelowania. Zamiast czyścić odzież roboczą we własnych zakładowych pralkach, warto powierzyć to profesjonalnej firmie, która zapewnia ekologiczne pranie.
Ekologiczne pralnie używają bardziej przyjaznych dla środowiska środków czyszczących. Stronią od detergentów zawierających fosforany(V), które doprowadzają wody do eutrofizacji, czyli nasycania ich pierwiastkami biofilnymi, powodując tzw. przeżyźnienie. Przez to morze umiera, zakwitają sinice, które bywają toksyczne, a na plażach widnieje zakaz kąpieli. Nowoczesne środki stosowane i urządzenia wykorzystywane we współczesnych eko pralniach pomagają oszczędzić energię, wodę, środowisko, ale również tkaninę, dzięki czemu ubrania zachowują swoje właściwości przez wiele lat.