Narastające przez lata mity wokół odzieży roboczej sprawiły, że część pracodawców niechętnie podchodzi do kwestii kupna ubrań pracownikowi i woli wypłacić mu ekwiwalent. Również wielu pracowników z tego względu woli pieniądze, zamiast otrzymywać od pracodawcy ubrania. Sprawa się jednak komplikuje, gdy trzeba kupić kurtkę czy spodnie o bardziej specjalistycznym przeznaczeniu. Warto, by o kwestię wyposażenia pracownika zadbał pracodawca. Dlatego rozprawiamy się z mitami i podajemy fakty dotyczące odzieży roboczej.
Odzież robocza – fakty i mity
Jednym z największych mitów dotyczących odzieży roboczej, a także ochronnej jest to, że ubrania te nie są potrzebne. Jeżeli chodzi o odzież roboczą, to jej celem jest ochrona prywatnych ubrań pracownika przed zniszczeniem. W pracy dochodzi do wielu różnych zdarzeń. Jak wynika z raportu Thames Water 45% najczęstszych urazów w pracy dotyczy głowy, twarzy i rąk. To pokazuje, jak ważne jest zastosowanie zarówno odzieży roboczej, jak i ochronnej.
Odzież odblaskowa tylko dla branży budowniczej
Większości osób wydaje się, że odzież odblaskowa dziś przeznaczona jest wyłącznie dla firm z branży budowniczej, robót drogowych czy w pracy na wysokościach. Nic bardziej mylnego. To mit. Kamizelki odblaskowe powinny być stosowane również przy rozładunku i załadunku towarów przy transporcie czy w obecności wózków widłowych.
Kurtki i spodnie odblaskowe noszą też pracownicy służb medycznych, ratownicy, leśnicy, a także niektórzy rolnicy. Zastosowanie odzieży ostrzegawczej jest konieczne również podczas pracy na torach kolejowych, czy w miejscach o natężonym ruchu pojazdów. Zdarza się, że odblaskowe elementy są bagatelizowane, jednak dobra widoczność w miejscu pracy czy na drodze może uratować komuś życie.
Kamizelka wystarczy, jako odblask
W pracach, w których niezbędne jest stosowanie odzieży odblaskowej, nie warto się ograniczać wyłącznie do kamizelek. Nie są one jedynym akcesorium ostrzegawczym. Są jedną z najtańszych opcji i najczęściej stosowanych, jednak nie koniecznie oznacza to, że są najlepszym wyborem. Jeżeli pracownicy odzież odblaskową muszą nosić cały dzień, kamizelki mogą szybko się zużyć czy rozerwać, a przez to zmniejszyć widoczność pracownika.
Z kolei w zimie nałożenie kamizelki na grubą warstwę innych ubrań pracownika mogą ograniczyć jego ruchy. W przypadku dużej eksploatacji ubrań odblaskowych warto zaopatrzyć pracownika w odblaskową koszulkę, kurtkę czy spodnie.
Ubrania robocze nie mają fasonu dla kobiet
Zdarza się, iż firmy zatrudniające wiele kobiet decydują się na wypłacanie ekwiwalentu, gdyż są przekonane, że odzież robocza dla kobiet nie istnieje. To mit. W sklepach z ubraniami pracowniczymi są dostępne również fasony dla kobiet. Począwszy od koszulek i kurtek, przez spodnie i buty na kombinezonach kończąc. Skrojenie stroju pod sylwetkę kobiety ma wpływ na jej komfort pracy i swobodę ruchów.
Odzież ostrzegawcza ma różne kolory
To fakt. Odzież ostrzegawczą można kupić w różnych kolorach. Najczęściej widuje się pracowników w 3 różnych kolorach ubrań odblaskowych: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Odzież odblaskowa żółta najczęściej używana jest przez pracowników budowy. Odzież odblaskową pomarańczową najczęściej noszą pracownicy przy budowie dróg, autostrad oraz osoby pojawiające się w miejscach o natężonym ruchu drogowych. W czerwonych ubraniach ostrzegawczych na ogół spotyka się ratowników.
Odzież ochronna to co innego niż odzież robocza
Wiele osób pojęcia odzieży roboczej i ochronnej stosuje zamiennie. Rzecz w tym, że różnica między nimi jest bardzo duża. Przede wszystkim odzież roboczą ma obowiązek zapewnić pracodawca w postaci ekwiwalentu bądź po prostu wydać odpowiednie elementy garderoby i odnotować tę kwestię w karcie ewidencji odzieży roboczej.
Taka konieczność wynika z kodeksu pracy i występuje wtedy, gdy ze względu na charakter pracy odzież prywatna pracownika może ulec istotnemu zabrudzeniu bądź zniszczeniu. Według kodeksu pracy do odzieży roboczej zalicza się:
• ubrania
• kombinezony
• fartuchy
• bluzy
• koszule
• bluzki
• spodnie
• spódnice
• suknie
• fartuchy przednie
• fartuchy częściowe
• bieliznę osobistą
• czapki
• czepki
• furażerki
• chustki i kaptury.
Z kolei odzież ochronna ma na celu zabezpieczenie pracownika przed działaniem szkodliwych dla zdrowia substancji bądź ochronę przed urazem czy upadkiem z wysokości. Tego typu produkty wykonywane są według wzorów zatwierdzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP). Zgodnie z art. 227 kodeksu pracy odzież ochronną dzieli się na 9 kategorii:
1. odzież ochronną np. kurtki, płaszcze, fartuchospodnie
2. ochrony nóg np. buty do kolana, półsaperki, trepy, sandały
3. ochrony rąk np. rękawice pięcio-, trzy- i jednopalcowe, łapawice, woreczki ochronne oraz dłonice
4. ochrony głowy np. hełmy, kaski
5. ochrony twarzy i oczu np. okulary, osłony twarzy
6. ochrony dróg oddechowych np. sprzęt oczyszczający powietrze, maski
7. ochrony słuchu np. nauszniki, słuchawki, hełmy przeciwhałasowe
8. ochrony zabezpieczające przed spadnięciem z wysokości np. pasy bezpieczeństwa, szelki bezpieczeństwa, szelkowe pasy do mycia okien, linki pomocnicze
9. ochrony izolujące cały organizm np. hermetyczne kombinezony – odzież gazoszczelna.
Odzież robocza jest dla pracowników darmowa
To fakt. Pracownik nie płaci ani za odzież roboczą, ani za odzież ochronną. Ubrania niezbędne do wykonywania zadań zawodowych zapewnia pracodawca. To on ponosi koszty związane z wymaganym ubiorem ze względu charakteru pracy. Dla firmy są to koszty działalności operacyjnej i może je ująć w wydatkach w ewidencji księgowej odzieży roboczej .
Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia
To prawda, że pracownik nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie odzieży roboczej bądź ochronnej. Te z samego założenia ulegają zużyciu, zabrudzeniu, a więc defekty naturalnie będą się pojawiać. Jeżeli dojdzie do jakiejś awarii akcesoriów bądź pojawią się jakieś skazy na odzieży, sprawę należy zgłosić pracodawcy. Firma powinna dopilnować, by pracownik, jak najszybciej otrzymał sprawny egzemplarz.